ДНІПРОВСЬКА ГІМНАЗІЯ № 39 ДНІПРОВСЬКОЇ МІСЬКОЇ РАДИ

 





Нова школа

Закон «Про освіту» набрав чинності

Новий закон «Про освіту», що був ухвалений парламентом і 25 вересня 2017 підписаний президентом, набрав чинності у четвер 28 вересня 2017. Текст документа опублікований на сайті парламенту та газетою «Голос України».

Реформа шкільної освіти безпосередньо стосується інтересів декількох мільйонів осіб, серед яких учителі, школярі та їхні батьки.

За словами міністра освіти Лілії Гриневич, освіта залишається чи не єдиною сферою в Україні, що застрягла у радянському минулому з його методами формування особистості, фабричним принципом «всі мають бути однаковими» та знаннєвим підходом – коли на дітей висипають тонну інформації, змушують її завчити, але не пояснюють, як цим користуватись та навіщо воно потрібно.

Автори ухваленого закону наголошують, що документ створює можливості для розвитку компетентнісного навчання. Зокрема, у законі закладено ключові компетентності й наскрізні вміння, якими має володіти учень після закінчення школи. Серед них вільне володіння державною мовою, математична, загальнокультурна та екологічна компетентності, підприємливість, інноваційність, економічна компетентність тощо.

У новий закон закладена нова система мотивації та підвищення кваліфікації вчителів. Зокрема, документ передбачає систему добровільної зовнішньої незалежної сертифікації вчителів. Планується, що це буде перевірка педагогів на володіння предметом, уміння спілкуватись з дітьми та використання сучасних методик компетентнісного навчання. Вчителі, які успішно пройдуть сертифікацію, отримуватимуть 20% надбавки до зарплатні.

Також будуть розширені способи підвищення кваліфікації для педагогів. Закон надає можливість учителям обирати місце та форми підвищення кваліфікації, яку можна буде отримати на тренінгах, у профільних установах та інших навчальних закладах.

Загальна кількість годин для підвищення кваліфікації вчителя впродовж 5 років не може бути меншою 150 годин. Вчитель має сам визначити коли та де проходити підвищення кваліфікації.

Закон повністю ліквідує атестацію шкіл. Також ліквідуються інспекції в районних управліннях освіти. Передбачається, що консультаційні послуги, для тих хто їх потребуватиме, надаватимуть методичні кабінети.

Натомість забезпечення якості освіти буде здійснювати Державна служба якості освіти. При цьому автори нового закону зазначають, що головною метою діяльності служби якості будуть не санкції, а рекомендації.

Законом передбачене створення реальної автономії школи, іншої системи управління та фінансова прозорість. Згідно з документом, директори обиратимуться за конкурсом. Закон передбачає, що директори зможуть самі призначати своїх
заступників і педагогічний склад.

 

Закон «Про повну загальну освіту» набрав чинності

Сьогодні, 18 березня, набрав чинності Закон № 463-IX "Про повну загальну середню освіту", прийнятий Верховною Радою 16 січня 2020 року. Його було офіційно опубліковано в газеті "Голос України" 17 березня.

З повним текстом Закону можна ознайомитися в модулі "Законодавство" ІПС ЛІГА:ЗАКОН, замовивши тестовий доступ до систем.

Закон має особливий порядок набрання чинності:

абзац другий частини другої статті 12 (щодо формування класів (груп) у закладах загальної середньої освіти) набирає чинності з 1 вересня 2024 року;

абзац перший частини четвертої статті 18 (щодо виготовлення документів про освіту) набирає чинності з 1 січня 2021 року;

частина сьома статті 24 (щодо оплати праці вихователів груп подовженого дня) набирає чинності з 1 січня 2021 року;

абзац восьмий частини першої статті 32 (щодо утворення, реорганізації, ліквідації та перепрофілювання закладу загальної середньої освіти), абзац п'ятий і шостий частини першої статті 35 (у частині типів закладів освіти, що забезпечують здобуття повної загальної середньої освіти) набирають чинності з 1 вересня 2024 року;

абзац другий частини шостої статті 49 (щодо сертифікації педагогічних працівників) набирає чинності з 1 січня 2020 року.

Закон гарантує рівний доступ до освіти для учнів, забезпечує педагогічну автономію вчителів і передбачає більше можливостей для шкіл у використанні власних коштів, повідомляють у МОН.

Учні отримують можливість будувати індивідуальні освітні траєкторії, обирати навчальні предмети та мати більше прав для учнівського самоврядування.

Батькам учнів Закон надає гарантії безпечнішого середовища для дітей, зокрема - гарантії захисту від булінгу, а також право ініціювати позаплановий інституційний аудит у школі.

Документ надає вчителям реальну автономію у створенні програм, розробці систем оцінювання, відкриває ширші можливості для підвищення кваліфікації та зростання їхньої зарплати.

Закон також встановлює нові підходи до призначення директорів шкіл, надає більше можливостей для підсилення шкіл педагогами та запроваджує педагогічну інтернатуру для молодих вчителів.

Більше про те, що передбачає прийнятий Закон, можна дізнатися тут.